Synťák místo bonbonů
MintySynth je open source stavebnice postavená na platformě Arduino a není jen skvělou hudební hračkou, ale i prostředkem, jak se seznámit s elektronikou a programováním. Programovat ale nutně nemusíte – syntezátor je již předprogramovaný.
Při sestavování stavebnice se neobejdete bez pájení, ale montáž je jednoduchá a trvá maximálně dvě hodiny. Viz návod.
Srdcem syntezátoru je mikrokontrolér Atmega328P, tedy stejný jako u Arduino Uno. Kvůli úspoře není na desce USB konektor, takže pro případné programování budete potřebovat FTDI kabel. K napájení zařízení slouží 2 AAA (mikrotužkové) baterie.
Pro vytváření zvukových efektů je na desce umístěno 5 odporových trimrů a fotoodpor. Ke zpevnění konstrukce a ochraně součástek na desce je použit průhledný akrylátový (plexisklo) kryt. Výstup je vyveden na 1/8″ jack konektor v linkové úrovni. Připojit tak můžete zesilovač, linkový vstup PC nebo aktivní reproduktory. Ze sluchátek budete zvuk slyšet nejspíš slabě.
MintySynth je polyfonní (4 hlasy), 16-krokový sekvencer s wavetable syntézou. V režimu „Live Mode“ lze jeden hlas ovlivňovat v reálném čase.
Komu nestačí zvuková kvalita 8-bitového zařízení, může využít „MIDI“ rozhraní. Standardní MIDI výstup na desce není, ale najdeme tu 3-pinový „MIDI“ konektor, který lze použít k propojení syntezátoru s PC a dalšími zařízeními. Více informací najdete v návodu k software.
Stavebnici za třicet pět dolarů nemusíte dávat do žádné krabičky, ale v těchto od mátových bonbonů slavné značky Altoids vypadá výborně a rozměry desky byly pro ni navrženy. Koupit lze i čistou krabičku bez reklam.
Autorem stavebnice je Američan Andrew Mowry, který se zabývá výrobou klasických hudebních nástrojů a elektroniku má jako koníček.