Výherce stavebnice Boffin

Včera skončila soutěž o stavebnici Boffin, kterou věnuje firma ConQuest entertainment, a.s. Výhercem se stala Květa z Prahy. Níže je zveřejněn její příspěvek.

Popisované zapojení jsem sestavila ze stavebnice Boffin 750. Značení součástek ve schematech uvádím stejně jako v návodech ke stavebnici.

Obr. 1 - Zapojení ze stavebnice Boffin

Zapojení na obrázcích 1 a 2 je asymetrický multivibrátor, který generuje obdélníkové impulsy. Na rozdíl od klasického multivibrátoru jsou zde oba tranzistory současně buď zavřené nebo otevřené. Frekvenci blikání určuje kapacita kondenzátoru C3 a odpor rezistoru R5 a zátěže v kolektoru tranzistoru Q1 (vlákna žárovek L1 a L2).

Při připojení napájecího napětí jsou oba tranzistory uzavřené. Kondenzátor se nabíjí přes rezistor a žárovky. Při dosažení spínací úrovně napětí na bázi tranzistoru Q2 se otevřou Q2 i Q1 a kondenzátor se nabije na opačnou polaritu, což způsobí uzavření obou tranzistorů. Takto se děj stále opakuje.

Obr. 2 - Schéma zapojení ze stavebnice Boffin

Při napájení čtyřmi akumulátory a s uvedenými součástkami je frekvence blikání cca 1Hz.

Nyní vyměním kondenzátor C3 za C2. Žárovky svítí slabě a abych se přesvědčila, že obvod správně funguje, připojím k žárovkám paralelně reproduktor SP. Slyším tón a povolením jedné nebo obou žárovek (tak aby zhasly) změním výšku tónu (frekvenci).

Dále připojím do série s rezistorem R5 potenciometr RV a tahem jeho jezdce také měním výšku tónu. Pokud změním rezistor R5 na R4, tón je zase vyšší. Schéma po všech úpravách je níže na obrázku 3.

Obr. 3 - Schéma zapojení ze stavebnice Boffin

Různých zvukových efektů lze dosáhnout současným uvolňováním žárovek a ovládáním potenciometru RV.

 

Informace (nejen) o stavebnicích Boffin najdete v našem článku o univerzálních stavebnicích. Pokud již standardní stavebnice Boffin máte, mohou Vás zajímat jejich rozšíření.

Nejlepší ceny najdete na Heurece.

Štítky:,

Leave a Reply