Stavebnice Radiokonstruktér 85/739

Po zveřejnění článku o americké stavebnici jsem obdržel z Moskvy protestní nótu, že ruské a sovětské výrobky zanedbávám. Nerad bych vyvolal nějakou mezinárodní stavebnicovou krizi jako v roce 1962, a proto vám dnes představuji stavebnici Radiokonstruktér (Radio Konstruktors, Pадиоконструктор от простого к сложному, v českém návodu označena jako Radiokonstruktér 85/739).

stavebnice Radiokonstruktér

Stavebnice byla vyráběna v bývalém Sovětském Svazu, v Rize, dnes hlavním městě Lotyšska, od druhé poloviny 60. let do začátku 80. let. Vyvážela se do některých zemí tehdejšího východního bloku.

stavebnice Radiokonstruktér

Nejprve se prodávala s toto verzí horního papírového krytu a obsahovala plastovou krabičku rádia bez nápisu:

stavebnice Radiokonstruktér

Později stavebnice změnila vzhled jak horního papírového krytu, tak krabičky rádia, na níž je uveden název Jura, který odkazuje na jméno Jurije Gagarina.

stavebnice Radiokonstruktér

Stavebnice, které mám k dispozici, se dovážely do Československa a mají tak ruský i český návod, který obsahuje i seznam možných náhrad sovětských součástek československými.

V návodech jsou popsána 4 zapojení rozhlasového přijímače:

montážní desky pro stavebnici Radiokonstruktér

Zapojení se mají nejdříve zkoušet na velké montážní desce a nakonec si  můžete sestavit rádio ve variantě 3 nebo 4 na malé destičce, kterou vestavíte s reproduktorem a 9 V baterií do krabičky.

stavebnice Radiokonstruktér - rádio Jura

Čtenářům děkuji za doplňující informace.

Leave a Reply