Dárek od Drákuly – stavebnice MED 27

Je to první rumunská elektronická stavebnice, která se mi dostala do ruky. Pochází z 80. let a podle německého popisu na krabici i schematech a českého návodu usuzuji, že se tehdy vyvážela do zemí východního bloku. Výrobcem byla společnost Electronica z Bukurešti.

Stavebnice MED 27

Jsem rád, že se stavebnice svou koncepcí liší od ostatních stavebnic, které jsem na tomto webu zatím popisoval. Základem jsou tři rámečky (v návodu se nazývají šasi) se stejnými deskami s plošnými spoji, které jsou z druhé strany opatřeny kovovými kolíky. Všechny tři šasi k sobě spojíme pomocí plastových výstupků a prolisů.

Stavebnice MED 27

Na vzniklou pracovní plochu nyní ze strany kolíků navlékneme papírovou kartu s otvory a s natištěným schematem. Na určená místa podle schematu se nasunou na kolíky jednotlivé součástky, které jsou připevněny na konektorech nebo destičkách s konektory.

Stavebnice MED 27

Součástková základna je poměrně velká, mimo jiné obsahuje 7 tranzistorů. Stavebnice umožňuje realizovat 27 úloh od nejjednodušších až po radiopřijímač na střední vlny. Pro jednu úlohu se použije i čtvrté šasi. Přiložený návod je strohý a funkci obvodů často nevysvětluje. Předpokládalo se vedení dětí učitelem nebo pracovníkem zájmového kroužku.

Stavebnice MED 27

K napájení je určena plochá baterie 4,5 V, malé či velké monočlánky nebo případně externí zdroj. Součástí stavebnice jsou připojovací kablíky.

Více obrázků najdete na mém Pinterestu.

Můžete se podívat i na současné elektronické stavebnice na našem trhu.

Leave a Reply