Elektrotechnická stavebnice Z3/III

Autorem této stavebnice je jeden z našich nejvýznamnějších tvůrců a propagátorů využití elektrotechnických stavebnic při výuce, Dr. Ing. Otto Janda.

Dr. Ing. Otto Janda

zdroj: vnuf.cz

Žákovská souprava z druhé poloviny 80. let byla určena pro technické práce a technická praktika v 5. a 6. ročníku základní školy. Výrobcem byl Chemoplast, výrobní družstvo Brno a dodavatelem národní podnik Komenium Praha.

Jako zdroj napětí pro stavebnici se většinou použije plochá baterie 4,5 V.

Elektrotechnická stavebnice Z3/III

Stavebnice obsahuje 26 plastových modulů se součástkami (žárovky, LED dioda, rezistory, zesilovač, elektromotor, svorkovnice, tlačítka, vypínače, přepínače a další prvky). Součástí stavebnice jsou dvě menší plastové krabice, v nichž najdeme odporovou spirálu, žárovkovou zkoušečku, šroubovák, plastové maticové klíče, náhradní žárovky, propojovací vodiče, vzorky různých kabelů, materiálů a další drobnosti.

V návodu je popsáno celkem 61 jednoduchých pokusů, které jsou koncipovány tak, že skrze praxi žák pochopí teoretické základy (např. Ohmův zákon, logické funkce) a základní zapojení (sériové a paralelní, schodišťový přepínač apod.).

Návod ke stavebnici

Kdybych měl stavebnici charakterizovat jednou větou, řekl bych, že je to pěkná stavebnice pro malé elektrikáře.

Další obrázky najdete na mém Pinterestu.

Pokud vás lákají elektronické stavebnice, můžete se podívat na typy aktuálně u nás běžně dostupné.

Comments
  1. Martin Dobiáš
  2. Milan
    • Jiří Lev

Leave a Reply

%d bloggers like this: