Stavebnice KIM UNO

Kdo se zajímá o staré osmibitové počítače, jistě zná legendární jednodeskáč KIM-1. Potom, co vzdáte snahu koupit si jej na Ebay, možná se spokojíte s replikou Micro-KIM od Briel computers. Nyní se ale nabízí další možnost, jak si tuto legendu alespoň trochu připomenout.

KIM UNO vznikl jako open source projekt. Základem je Arduino Pro Mini, na kterém běží emulátor procesoru 6502. Procesor je umístěn na zadní straně DPS (desky plošných spojů). Na přední straně je stejně jako u originálu LED displej a klávesnice. Součástí je také sériový port pro komunikaci s PC.

Stavebnice KIM UNO

Veškerá dokumentace k vlastní stavbě počítače je na webu volně dostupná, ale kdo dá přednost rychlému a jednoduchému sestavení, koupí si stavebnici. Ta obsahuje kromě předprogramovaného Arduina pouze 11 rezistorů, 24 tlačítek a displej, které je třeba připájet na DPS. V ceně stavebnice (17,5 dolarů) není USB kabel a krabička, ale i ty lze případně dokoupit.

KIM UNO v krabičce

Zásadní pozornost je při montáži třeba věnovat správnému pořadí připájení Arduina a displeje, ale to je v návodu několikrát zdůrazněno. Také je vhodné samotné Arduino před zapájením nejdříve vyzkoušet. Kdo se bojí pájení, může koupit počítač i sestavený za 42 dolarů, ale cenový rozdíl je natolik výrazný, že je lepší ušetřené peníze investovat do nákupu slušné páječky.

Štítky:, , ,

Leave a Reply