Stavebnice LightUp – magnety a tablety

Stavebnice LightUp vznikly díky komunitě přispěvatelů Kickstarter. Tým vývojářů pochází ze Stanfordské univerzity v USA. Cílem stavebnice je přivést děti k elektronice a programování a využívat při tom pro ně přirozené pomůcky – telefon či tablet.

Filozofie stavebnice

Nejprve sestavte zapojení. Poté je zkontrolujte pomocí výukové aplikace v mobilu či tabletu. Je-li zapojení v pořádku, aplikace simuluje tok elektrického proudu obvodem. V opačném případě vás upozorní na chybu v zapojení, vysvětlí příčinu a ukáže, jak chybu odstranit. S tím, že bude dítě dělat chyby se zde počítá a díky nim se dozvídá více z elektroniky.

LightUp aplikace

Práce se stavebnicí je velmi pohodlná a rychlá díky tomu, že jednotlivé moduly součástek mají magnetické kontakty a jimi se tudíž snadno propojují. Výuková aplikace je zdarma ke stažení a je k dispozici pro iOS i Android.

Stavebnice

Nejjednodušší stavebnicí je Edison Kit, který obsahuje baterii, tlačítko, bzučák, světelný senzor, LED diodu, potenciometr a vodiče. Cena stavebnice je cca 50 dolarů.

LightUp

Pokročilejší možnosti nabízí dvě varianty (USB nebo Bluetooth) Tesla Kit. Zde je součástí navíc modul mikropočítače (kompatibilní s Arduino). Podle varianty můžete modul programovat bezdrátově nebo přes USB kabel. K programování lze využít jednoduché vizuální vývojové prostředí nebo originální Arduino IDE. Cena stavebnic je cca 100 dolarů.

V našem prostředí bude bohužel pro děti omezující použití angličtiny v aplikaci a souvisejících dokumentech a nejspíše tak budete vybírat stavebnice prodávané  nás.

Leave a Reply