ELV DEB100
Dneska nechám staré stavebnice ve skříni a představím vám jednu současnou. Vyrábí ji německá společnost ELV Elektronik AG, která mimo jiné také vydává nejprodávanější časopis o elektronice v Německu.
„Digitální experimentální deska“ ELV DEB100 je určena k pokusům s číslicovými obvody. K jejich propojování se používají stejné kablíky (nejsou dodávány se stavebnicí) jako na nepájivém kontaktním poli. Práce se stavebnicí je ale mnohem pohodlnější a zapojení přehlednější, což se hodí zvláště při výuce na školách nebo v zájmových kroužcích. Stavebnice se prodává za cca 80 Euro.
Všechny použité integrované obvody mají technologii CMOS pro úsporu energie a stavebnici tak lze provozovat i na baterie. Pro zjednodušení práce a přehlednost zapojení jsou již některé obvody na desce propojeny (např. dekodér a displej). K rozšíření možností stavebnice jsou na desce i samostatné diskrétní součástky.
Základní parametry:
- externí napájení 3–15 V, Micro-USB (5 V) nebo 3x AA baterie,
- zobrazení logické úrovně v důležitých bodech (např. výstupy čítače),
- 4 nezávislé LED pro zobrazení logického stavu,
- 4 hradla NAND (CD4011),
- 6 hradel NOT (CD4069),
- 2 klopné obvody D (CD4013),
- dekadický čítač s 10 výstupy (CD4017),
- 12-stupňový binární čítač (CD4040),
- 14-stupňový binární čítač s oscilátorem (CD4060),
- nastavitelný obousměrný BCD čítač (CD4510),
- dekodér z BCD na 7-segmentový kód (CD4543),
- 2x 7-segmentový displej, propojený s dekodérem CD4543,
- 1 výstup s otevřeným kolektorem (např. pro spínání relé),
- 4 diody,
- 5 kondenzátorů,
- 7 rezistorů,
- 3 tlačítka,
- přepínač,
- piezo bzučák,
- rozměry 200 x 150 x 30 mm,
- hmotnost cca 300 g.
Sestavení stavebnice
Stavebnice je dodávána částečně sestavená, pro jednodušší montáž jsou na desce již všechny SMD součástky. Přesto ještě zbývá připájet hodně součástek a sestavení stavebnice vám zabere podle výrobce cca 3 hodiny.
K dispozici máte návod v němčině a hodně napoví video. Na to se určitě podívejte, protože sestavování stavebnice nezačíná hned pájením, jak byste asi čekali, ale přišroubováním čelního panelu k desce s plošnými spoji. Tím se dosáhne toho, že součástky pak přesně sedí, kde mají. Ve videu jsou i další „triky“, jak si usnadnit montáž. Troufám si říct, že po shlédnutí videa stavebnici sestavíte dobře i bez znalosti němčiny.