Univerzální tester LCR-T4

Ke koupi testeru mne přivedla nutnost měřit kondenzátory, ale umí nejen to. Automaticky rozpozná, schematicky zobrazí a změří mnoho typů součástek:

  • rezistory 0,1 Ω až 50 MΩ,
  • kondenzátory s kapacitou 25 pF až 100 mF (pro C>90 nF měří i ESR)
  • cívky s indukčností 0,01 mH až 20 H,
  • diody, dvojité diody, LED diody, tyristory, triaky a tranzistory (bipolární, MOSFET).

Obvykle test trvá cca 2 s, pouze velké kapacity a indukčnosti se měří podstatně déle. Při měření kondenzátorů pozor na to, aby byly vybité, jinak hrozí zničení testeru!

Přestože jsem na tomto webu již obdobný tester představil, nyní jsem z nedostatku času zvolil tester, který není dodáván jako elektronická stavebnice, nýbrž veškerá elektronika je sestavena a na vás zbývá pouze sešroubovat krabičku.

Obsah balení testeru LCR-T4

Ono se řekne sešroubovat… Čínský výrobce návod k sestavení nevede a přestože na stránce výrobku jsou velké obrázky, podle kterých by to mělo jít snadno složit, brzy zjistíte, že jste možná jako já dostali malinko jinak řešenou krabičku.

Sestavený tester LCR-T4

Taková drobnost – v mém případě bylo třeba si všimnout, že levá a pravá bočnice nemají obdélníkový tvar, ale lichoběžníkový. Proto také přední a zadní bočnice je jinak vysoká.

Doporučený postup montáže:

  • K hornímu krytu (na níže uvedeném obrázku je nyní dole) přišroubujte vlevo a uprostřed celkem 4 distanční sloupky se závitem. Vpravo přišroubujte 2 dlouhé distanční sloupky.
  • Na závity nasaďte desku s elektronikou a uprostřed našroubujte 2 matky. Vlevo našroubujte 2 krátké distanční sloupky.
  • Nasaďte nejdříve krátké plastové bočnice (ta vyšší je u desky s elektronikou) a poté dlouhé bočnice.
  • Malým otvorem v dlouhé bočnici můžete protáhnout poutko, které jsem jako správný tramp upevnil liščí smyčkou k distančnímu sloupku.
  • Teď už zbývá jen připojit 9 V baterii, nasadit spodní kryt a přišroubovat jej čtyřmi šroubky.

Pro měření součástek pro povrchovou montáž jsou určeny tři malé plošky na desce s elektronikou, ke kterým ale, je-li tester v krabičce, není přístup. Pokud použijete prodlužovací vodiče (volte co nejkratší) do patice, je třeba si uvědomit, že zanáší do měření chybu.

Na tomto videu v češtině se můžete podívat na měření různých součástek testerem.

Se svými zkušenostmi s testerem se podělte v komentářích, díky.

Štítky:,
Komentáře
  1. UšikJaF

Leave a Reply