Digilent Analog Discovery Studio
Minule jsem představoval československou učební pomůcku z konce 80. let. Nyní se podíváme na současnou zahraniční od firmy Digilent.
S tímto zařízením cílí výrobce zejména na školy a zájmové kroužky, které nemají k dispozici vybavené laboratoře a přitom by rády poskytly každému žáku samostatné „laboratorní pracoviště“. Díky kompaktním rozměrům je snadno přenosné. K napájení zařízení slouží přiložený zdroj 15 V.
Pro zvýšení flexibility je navíc možné z Analog Discovery Studia vyjmout Breadboard Canvas, který lze koupit i samostatně, takže studenti na něm například mohou doma jako úlohu sestavit zapojení, aniž by museli ze školy nosit celé a poměrně drahé zařízení.
Základem Breadboard Canvas jsou dvě nepájivá kontaktní propojovací pole. Nad nimi najdeme LED diody, tlačítka, přepínače, zdroje ±12 V, +5 V, +3,3 V a regulovatelný zdroj ±1 až 5 V.
Kromě toho obsahuje Analog Discovery Studio vestavěné elektronické obvody, které umožňují na připojeném počítači realizovat tyto funkce:
- osciloskop,
- generátor analogových signálů,
- voltmetr,
- záznam dat,
- logický analyzátor,
- generátor digitálních signálů,
- digitální vstupy a výstupy,
- spektrální analyzátor,
- síťový analyzátor,
- impedanční analyzátor,
- analyzátor protokolů.
Na PC, připojeném k Analog Discovery Studiu přes USB, musí být spuštěna aplikace WaveForms, která je zdarma a je kompatibilní s Windows, Mac i Linux. Náročný uživatel může psát vlastní skripty pro osciloskop či logický analyzátor nebo pomocí WaveForms SDK vytvářet vlastní aplikace.
V aplikacích osciloskop a generátor analogových signálů lze použít dva způsoby připojení Analog Discovery Studia k měřeným obvodům – BNC nebo MTE (Measurement and Test Equipment) konektory.
Obecně je vhodnější používat BNC konektory a osciloskopické sondy, které jsou standardem, mají větší šířku pásma, menší šum, přepínatelný útlum, pevně drží a měří proti zemi. V některých případech ale může být vhodnější (diferenciální vstup) nebo pohodlnější použít MTE kabely.
Kompletní specifikaci, tutoriály k měřením a další dokumentaci najdete zde.