Stavebnice hodinek

Stavebnice stolních hodin jsou běžné, ale viděli jste někoho, kdo by měl na ruce hodinky, které si sám vyrobil ? Americká firma Spikenzielabs nabízí dvoje hodinky, které si můžete koupit již sestavené nebo jako stavebnici.

Solder:Time – Watch

Srdcem hodinek je mikrokontrolér PIC16F631, který má velmi malou spotřebu a k napájení potřebuje napětí 3 V. Přesnost zajišťuje krystal a RTC (Real-Time Clock) obvod DS1337+.

Aby displej svítil stejně intenzivně při zobrazení jedničky (svítí dva segmenty) jako při zobrazení osmičky (svítí sedm segmentů), svítí na okamžik vždy jen jeden segment a rychle se přepínají. Díky tomuto řešení je i malý odběr proudu. S běžnou baterií CR2032 by měly hodinky běžet až 5 let. Pouzdro hodinek je z plexiskla.

stavebnice hodinekKe stavebnici je dodáván podrobný návod, takže připájení součástek a sestavení hodinek by nemělo dělat problém. Cena stavebnice je 30 dolarů.

Podobnou variantu těchto hodinek při stejné ceně nabízí Sparkfun. Jako mikrokontrolér ale použili ATMega328 a díky Arduino bootloaderu si můžete snadno nahrát vlastní kód a funkci hodinek tak upravit podle svých představ.

stavebnice hodinek

 

Se stejnou baterií vydrží CR2032 cca 2 roky. Návod od Sparkfun je maximálně podrobný včetně rad pro začátečníky v pájení.

Solder:Time II Watch

V těchto hodinkách běží mikrokontrolér ATMega328P a stejně jako hodinky od Sparkfun, je možné je pomocí Arduino IDE přeprogramovat. Displej je složen ze čtyř LED matic 5×7 bodů. Celkem 140 bodů tak přináší více možností v zobrazování informací. V hodinkách je zabudován bzučák pro alarm.

stavebnice hodinek

Mikrokontrolér, RTC obvod D1337S+ a další drobné SMD součástky jsou již připájeny. Návod opět podrobný včetně schematu, vysvětlení funkce a rad pro začátečníky. Cena stavebnice je cca 60 dolarů. Pro nákup zboží z USA můžete použít službu Shipito.

Opravdu levnou stavebnici hodinek lze koupit zde.

Leave a Reply