PS4 nebo Xbox One: Co je lepší?

Oba systémy jsou v mnoha ohledech vyrovnané a měly by nabídnout novou úroveň her, což se nepovedlo konzoli Wii U.

Provedení konzole

Xbox One připomíná vzhledem videorekordér z osmdesátých let. Vpředu má Blue-ray mechaniku, zatímco vzadu je většina konektorů včetně vstupního HDMI konektoru na Live TV. PS4 je menší v porovnání s Xbox One a působí moderněji, ale předchozí generace obou konzolí měly dynamičtější vzhled.

Licenční politika (DRM)

Microsoft původně zamýšlel zpřísnit svou licenční politiku k prodeji a používání her a dalšího obsahu.
Vyžadoval nejméně jednou denně se připojit na internet. Pod tlakem hráčské komunity však politiku přehodnotil a podmínky zůstaly stejné jako u Xbox 360. Sony se z toho poučila a taktéž zůstala u zvyklostí z PS3.

Cena

Xbox One bude stát v USA $499 (u nás cca 13.000Kč) a Sony PS4 $399 (u nás cca 11.000Kč).

Zahájení prodeje

PS4 zahájí prodej již v pátek 15.listopadu v Severní Americe a poté v pátek 29. listopadu v Evropě a Austrálii. Xbox One bude uveden na trh současně v 13 regionech (původně slibovali 21 regionů) v pátek 22.listopadu.

Srdce od AMD

Dříve Microsoft používal IBM PowerPC procesor, zatímco Sony ve spolupráci s Toshibou a IBM vyvinutý vlastní procesor. Přestože jsou oba soupeřící systémy odlišné, srdce Xbox One a PS4 si jsou velmi podobná. Oba používají osmijádrové x86 procesory AMD. V Xbox One běží hodně upravený procesor, zatímco PS4 použila procesor 86-64 „Jaguar“. U grafických čipů spoléhají obě firmy opět na AMD.

Sony sází na paměti DDR5

Oba výrobci používají 8GB paměti, ale zatímco Sony spoléhá na technologii DDR5, Microsoft zůstává u DDR3. Operační systém Sony si však zabere 3,5MB paměti, kdežto Microsoft jen 3MB.

Kdo má lepší ovladače?

Sony ani Microsoft nijak výrazně ovladače nezměnili oproti předchozím verzím. DualShock 4 je oproti předchozí verzi o trochu větší a lépe se drží. Změny u ovladače Xbox One jsou taky spíše kosmetické. Celkově lze říci, že Sony DualShock 4 dohnal kvalitu ovladačů Xbox.

Herní tituly

Spíše než podle specifikace konzolí, budou se hráči rohodovat podle svých oblíbených her, které jednotlivé platformy nabízí.

U Xbox One to budou Ryse: Son of Rome, Dead Rising 3, Forza Motorsport 5, Killer Instinct, LocoCycle, and Kinect Sports Rivals: Preseason. Dočasně by měla být k dispozici Call of Duty: Ghosts a později přijdou Project Spark a Minecraft: Xbox One Edition.

Sony nabídne pro PS4 Killzone, Assassin Creed 4: Black Flag a v roce 2014 inFamous: Second Son, The Witness a The Order 1886.

Sony již dříve vyslovila podporu nezávislým vývojářům her. Microsoft se k tomu odhodlal až nyní, ale konzole Xbox One můze sloužit zároveň jako vývojový kit, zatímco za speciální zařízení pro PS4 zaplatí vývojáři tisíce dolarů, což může ovlivnit množství nově vznikajících her.

Jedno domácí zábavní centrum

Oba výrobci mají ambice, aby se jejich konzole stala centrem zábavy v domácnosti. „One“ v názvu Xbox to má vyjadřovat.

Xbox One nabídne v USA již při prodeji 18 aplikací včetně NFL, Hulu Plus, Amazon Instant Video, ESPN, Netflix a Twitch – vše co je nyní na Xbox 360. Některé aplikace budou přístupné jen v některých zemích.

PS4 nabídne při prodeji většinu toho co Xbox One včetně Amazon Instant Video, Hulu Plus, Netflix, Crackle, Redbox Instant by Verizon, VUDU, Sony Music Unlimited a Video Unlimited.

Další rozdíly

Kromě ceny konzole, pocitu z ovládání a způsobu hry byste měli zvážit, které konzole a herní tituly preferujete nejen vy, ale třeba i vaši přátelé. Sony na rozdíl od Microsoftu také potvrdila, že pro streamované video, jako Netflix, Hulu Plus a MLB.TV na PS4 nebude vyžadovat předplatné služby PlayStation Plus.

Nejlepší aktuální ceny herních konzolí.

Leave a Reply