Kupujeme paměťovou kartu

Rychlost paměťových karet

Rychlost zápisu paměťové karty určuje, jak rychle jsou fotografie, sejmuté digitálním fotoaparátem, na kartu skutečně zapisovány. Prodlevy při zápisu snímku na kartu mohou zpomalit celkový výkon fotoaparátu a způsobit, že fotograf nestihne zachytit dokonalý záběr.

Označení rychlosti paměťových karet se většinou udává násobkem (např. 66x). Stejně jako u CD-ROM mechanik je za výchozí hodnotu považována rychlost 150 KB/s. Je-li tedy na kartě uvedeno například 80x, znamená to, že maximální rychlost zápisu je 12MB/s. Pokud tedy nyní váháte, jak rychlou kartu si koupit, doporučuji jednoduché pravidlo – rychlost karty zvolte odpovídající kvalitě a tedy i ceně fotoaparátu.

Přehled typů paměťových karet

CompactFlash

Označuje se také pouze zkratkou „CF“.

Jde o historicky první paměťovou kartu a představila ji společnost Sandisk v roce 1994. Karta existuje ve dvou provedeních, která se označují jako „Typ I“ nebo „Typ II“ a liší se od sebe pouze tloušťkou(typ I – 3,3 mm, typ II – 5 mm). Další rozměry jsou 43 x 36mm. Máte- li zařízení se slotem typu II, můžete používat oba typy karet. V opačném případě pouze typ I. Dnes se v prodejnách s kartami typu II již nesetkáte.

Více se o kartách CompactFlash dozvíte na stránkách CompactFlash Association.

MultiMediaCard

Označuje se také pouze zkratkou „MMC“ (nebo „MMCplus“ – viz níže).

V roce 1997 ji společně představily firmy Siemens a Sandisk. Nyní se již stále častěji setkáte s označením MMCplus, což jsou technologicky novější MMC karty s větší rychlostí a větším počtem pinů. Důležité a potěšující je to, že jsou zpětně kompatibilní a můžete je tedy použít ve všech zařízeních se slotem MMC. Rozměry jsou 24 x 32 x 1,5 mm.

Dalšími variantami MMC karet jsou:

RS-MMC
Úplný název je „Reduced-Size MultiMediaCard“.
Karta má poloviční velikost (24 x 16 x 1,5 mm) oproti MMC a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MMC kartu.

DV-RS-MMC
Úplný název je „Dual-Voltage Reduced-Size MultiMediaCard“ nebo se nazývá „MMCmobile“.
Karta má opět poloviční velikost (24 x 16 x 1,5 mm) oproti MMC a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MMC kartu. Rozdíl je v tom, že dokáže pracovat i s nižším napětím(1,8V) v moderních mobilních zařízeních.

MMCmicro
Úplný název je „MultiMediaCard micro“.
Karta je ještě menší (12 x 14 x 1,1 mm) než RS-MMC a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MMC kartu.

MMC karty lze použít i v zařízeních se slotem pro karty SecureDigital (viz níže). Více se o kartách MMC dozvíte na stránkách MultiMediaCard Association.

SecureDigital

Označuje se také pouze zkratkou „SD“.

V roce 2003 ji společně představily firmy Panasonic, Toshiba a Sandisk. SD karta měla vytlačit MMC kartu, ale v současné době jsou jejich parametry i cena obdobné. SD karta má oproti MMC kartě mechanickou pojistku proti nechtěnému přepsání dat. Rozměry jsou 24 x 32 x 2,1 mm a ve slotech pro SD kartu lze použít i MMC kartu.

Dalšími variantami SD karet jsou:

miniSD
Úplný název je „mini SecureDigital“.
Karta je menší (21,5 x 20 x 1,4 mm) oproti SD a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální SD kartu.

microSD
Úplný název je „micro SecureDigital“, ale setkáme se i se starším „TransFlash“
Karta je ještě menší (15 x 11 x 1 mm) oproti SD a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální SD kartu.

„SD USB“
Pokud vím, tak název ani karta nejsou nijak samostatně standardizovány, ale jde o specialitku, kterou vyrábí ze známých firem např. Sandisk pod názvem Ultra II SD Plus USB. Kartu je možné přehnout a zasunout do USB portu.

Více se o kartách SD dozvíte na stránkách SD Association.

SDHC (SD High Capacity)

Je to nová varianta SD karty s kapacitou větší než 2GB. Rozměry i mechanické provedení jsou stejné jako SD karta. SDHC kartu lze používat jen ve výrobcích kompatibilních s SDHC, naopak SD kartu lze používat i v zařízeních pro SDHC. Vyrábějí se i ve variantách miniSDHC a microSDHC.

SDHC karty garantují minimální přenosovou rychlost. Existují tři třídy:

  • Class 2 – min. 2 MB/s
  • Class 4 – min. 4 MB/s
  • Class 6 – min. 6 MB/s

Více se o kartách SDHC dozvíte na stránkách SD Association.

Memory Stick

Označuje se také pouze zkratkou „MS“.

V roce 1998 ji představila společnost Sony. Rozměry jsou 50 x 21,5 x 2,8 mm a lze ji použít také v naprosté většině zařízení se sloty Memory Stick Pro.

Dalšími variantami MS karet jsou:

Memory Stick Pro
Označuje se také pouze zkratkou „MS Pro“.
Rozměry jsou stejné. Tato modernější karta nabízí větší kapacity i rychlost přenosu dat.

Memory Stick Duo
Označuje se také pouze zkratkou „MS Duo“.
Karta je zmenšenou verzí MS (31 x 20 x 1,6 mm) a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro normální MS kartu, s kterou je kompatibilní.

Memory Stick Pro Duo
Označuje se také pouze zkratkou „MS Pro duo“.
Karta je stejně velká jako MS Duo, je tedy opět zmenšenou verzí MS Pro a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro MS Pro kartu, s kterou je kompatibilní. Oproti MS Duo nabízí větší kapacity i rychlost.

Memory Stick Micro
Označuje se také pouze zkratkou „MS Micro“.
Může pracovat s dvěmi úrovněmi napájení(3,3 V nebo 1,8 V)
Karta má rozměry 15 x 12,5 x 1,2 mm a obvykle je dodávána s adaptérem, který umožňuje použít ji i v zařízeních pro MS Pro kartu, s kterou je kompatibilní.

Více se o kartách Memory Stick dozvíte na stránkách memorystick.com.

xD-Picture Card

Označuje se také pouze zkratkou „xD“.

Kartu představily v roce 2002 společnosti Olympus a Fujifilm. Rozměry jsou 25 x 20 x 1,7 mm. První karty byly typu „S“, nyní se prodávají karty typu „M“ a rychlejší typu „H“. V naprosté většině zařízení můžete použít jakýkoli typ, přesto však doporučuji zkontrolovat kompatibilitu na stránkách výrobce Vašeho zařízení. Některé nadstandardní funkce karet jednotlivých výrobců není někdy možné využít ve výrobcích jiných firem.
Více se o xD kartách dozvíte na stránkách Olympus nebo Fujifilm.

Čtečky karet

Šikovným pomocníkem při používání paměťových karet jsou čtečky. Většina z nich umí na karty i zapisovat. Přenos dat z karty do počítače je za použití čtečky mnohem rychlejší než přímo z fotoaparátu. Jelikož obvykle umí čtečky pracovat s více typy karet, mohou k Vám například přijít přátelé se svými fotografiemi nebo jinými soubory pouze na kartě. Také si můžete na paměťové karty zálohovat data.

Dnes se vyrábějí interní čtečky do PC, do notebooku v podobě zásuvné PCMCIA karty, externí připojitelné přes USB rozhraní nebo dokonce takové modely, které lze použít jako interní do PC i jako externí přes USB.

Nejlepší aktuální ceny paměťových karet.

Leave a Reply