Japonská ministavebnice

Japonská společnost Gakken uvedla ve své produktové řadě „Otona no Kagaku“ (Věda pro dospělé) novou elektronickou stavebnici „Mini Denshi Block“.

Její koncepce navazuje na svého většího předchůdce EX-150, který obsahoval 46 bloků a umožňoval podle návodu 150 zapojení. Stavebnice prodávaná v 70. letech byla tak populární, že se k její výrobě společnost vrátila znovu v roce 2002.

Gakken mini denshi blockNyní uváděná Mini Denshi Block obsahuje 25 plastových bloků se součástkami (rezistory, kondenzátory, tranzistory, diody a LED diody) a vodiči. K propojení mezi bloky slouží kovové kontakty na jejich bocích.

Jednotlivé bloky se umísťují do základního modulu, který obsahuje vypínač, reproduktor, laditelnou cívku a pouzdro na 3 AAA baterie. Velikost modulu je pouhých cca 10 x 15 cm. Součástí balení je ještě sluchátko a propojovací kabely.

Jak se pracuje se stavebnicí napoví následující video:

Aktuálně je manuál k Mini Denshi Block pouze v japonštině, ale díky obrázkům je alespoň částečně srozumitelný. Na webu jsou však anglické překlady 50 zapojení.

Stavebnici lze zakoupit na Amazon za zhruba 50 dolarů.

U této japonské stavebnice jsem narazil na velmi zajímavé historické souvislosti se sovětskou stavebnicí Ekon-01.

Štítky:, , ,
Comments
  1. Juraj
  2. Admin

Leave a Reply