Čas koupit stromeček

Ne, nemám na mysli, že byste měli rychle vyrazit pro skutečný vánoční stromek. Jen mne napadlo, že kdy jindy než před Vánoci by se hodilo koupit jednoduchou elektronickou stavebnici vánočního stromečku pro nejmenší kutily-elektroniky.

Stavebnice stromečků se dají koupit nejen pro osazení klasickými „drátovými“ součástkami, ale také pro povrchovou montáž součástek (SMD). Pro úplné začátečníky, kteří ještě nikdy nepájeli, kupte např. tuto stavebnici s klasickými součástkami.

 

stromek s klasickými součástkami

Stavebnice obsahuje 16 svítivých LED diod a dalších 16 součástek. U většiny součástek je nutno dodržet správnou orientaci vývodů, na což je ale upozorněno v návodu. Napájení je z baterie 9 V (není v balení). Rozměry stromku jsou 60 x 100 x 25 mm.

Pro zkušenější v pájení můžete zvolit variantu pro povrchovou montáž.

stromek pro SMD montáž

Stavebnice obsahuje 6 svítivých LED diod a dalších 12 součástek. Napájení je z 3 V baterie. Rozměry 45 x 41 x 8 mm. Stromek je určen pro zavěšení nebo připnutí pomocí dodávané svorky.

V obou případech budou děti potřebovat páječku a pájku („cín“). Dříve velmi oblíbené trafo páječky bych pro povrchovou montáž určitě nedoporučil. Jsou příliš výkonné a mají široký pájecí hrot. Páječkou nepolíbeným doporučuji pro zorientování přečíst články o základech pájení a výběru vhodné páječky. Pro dětskou ruku může být výhodou i lehká bateriová páječka.

Obě zmíněné stavebnice jsou od belgické firmy Velleman, ale na našem trhu lze koupit i jiné stavebnice stromečků. Tak ať se dárek líbí a svítí :-).

Štítky:,

Leave a Reply